Prof. Dr. Talip Alp ve Psikolog İ.Nabi Selçuk Üniversite Öğrencilere Seslendi:

Prof. Dr. Talip Alp ve Psikolog İ.Nabi Selçuk Üniversite Öğrencilere Seslendi:

“ZAMANINIZIN KIYMETİNİ BİLİN”
 
Adıyamanlılar Vakfının Şubat ayı toplantısında konuşmacı olarak katılan Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yalova Üniversitesi dekanı Prof. Dr. Talip Alp geçmiş zaman ile yeni zaman arasında var olan farklılarla ilgili kıyaslaştırmayı yaparak öğrencilerin şu anki yaşadığı zamanın değerini iyi bilmelerini isterken, Psikolog İ.Nebi Selçuk ise Meslekler ve İşsizlik konusunda bazı istatistikler vererek, başarılı olmanın yollarlıyla ilgili bazı çözüm önerilerinde bulundu.
 
Şubat ayı toplantısına AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu, Adıyamanlılar Vakfı Başkan Vekili Mustafa Karlı, Prof. Dr. Talip Alp, Psikolog İ.Nebi Selçuk, Adıyamanlılar Vakfı Kurucularından Ömer Özkartal, Hüseyin Oral, Abdulgani Tekin, Hasan Aydın, Bazı Yönetim kurulu Üyeleri, Komisyon Başkanları ve burs alan öğrenciler katıldı.
 
 Prof. Dr. Talip Alp: “Kimi zaman simit alabilecek paramız bile yoktu”

  Türkiye’nin saygın bilim adamlarından biri olan Prof. Dr. Talip Alp, geçmiş zaman ile yeni zaman arasındaki kıyaslaştırmaya değinerek, şu anki öğrencilerin bizim döneminde okuyan öğrenciler arasında kıyaslanılmayacak derecede büyük bir fark olduğunu ve şuan ki zamanın öğrencilerin çok daha şanslı olduğunu belirterek, geçmiş zaman ile bugünkü zaman arasında bazı kıyaslaştırmalar yaptı.

  Alp; “Eski öğrencilik yıllarımızı şu anki öğrencilerimizin öğrencilik hayatıyla kıyaslaştırdığımız zaman yaşam şartlarından okulların fizik yapısına kadar inanılmaz derecede büyük bir fark var. Hele hele Mardin ve Diyarbakır gibi yerlerde köylü bir ailenin çocuğu olarak gidip şehirlerde okul okumak başlı başına büyük bir sorundu. O günkü şartlarda bir günde kat ettiğimiz yolu bugün bir saatte kat ediyoruz. O kadar sıkıntılı bir dönem yaşıyorduk ki kimi zaman simit alabilecek paramız bile yoktu. Aylarca ve günlerce ailemizden haber bile alamıyorduk. Öğrencilik yıllarımızda yaşadığımız sıkıntıların tam aksine şimdiki gençlerimizi çok daha şanslı görüyorum. Allaha şükür Türkiye’nin şartları o günkü şartlara oranla şimdi çok daha iyi bir noktaya geldi. Vizyonu ile misyonu önemli bir mesafe kaydettiğini” hatırlatarak, yaşadığı hayatın değerini iyi anlaşılması gerektiğini söyledi.

  Psikolog İbrahim Nabi Selçuk: “Doğru yerde doğru projeler üretmek lazım”
  Meslekler ve İşsizlik konusunda bazı istatistikler vererek, başarılı öğrencilerin başarılı olmanın yollarlıyla ilgili çözüm önerilerinde bulundu. Selçuk; “Bir öğrenci için en önemli gayelerinden biri insanlara ve toplumda faydalı olabilecek projeler üretmektir. Doğru yerde ve doğru proje üretmediğiniz takdirde ne kendinize nede yaşadığınız topluma faydanız olur. Bu nedenle sizin için hayatın tadı ve zevki de kalmaz. Üniversiteyi bitirmek bile artık zorunlu hale geldi. Hatta KPSS sınavında 90’ın üzeri puan alamazsan Üniversite mezunu olsan da para etmiyor. Hele hele devlet memuru olmak kolay olmadığı gibi artık özel sektörde iş bulmak da çok zor oldu. Özel sektörde çalışman için çok zengin bir sivin olacak. Çünkü şu an Türkiye genelinde yaklaşık 300 bin’in üzerinde üniversiteyi bitirip de iş bekleyen gençler var. Dünya büyük bir gelişme kaydettiği gibi beraberinde birçok sorunlarda getirdiğini” söyledi.

Son Eklenenler