Basının Duayenleri Geleceğin İnternet Haberciliğini Tartıştı

  Adıyamanlılar Vakfı Medya ve İletişim Komisyonda görev alan İstanbul’daki Adıyamanlı basın mensupları bir araya gelerek ağırlıklı olarak internet haberciliğin geleceği ile ilgili konu masaya yatırıldı.

   Medya ve İletişim Komisyonu Başkanı Abdulkerim Sonkaya tarafından Adıyamanlılar Kültür Merkezinde tertiplenen toplantıya İBB Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan ve Medya sektöründe Adıyaman’ı temsil eden birbirinden değerli simalar katıldı.

  Toplantının açılış konuşmasını yapan İBB Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan, Adıyamanlılar Vakfının geldiği konum itibariyle basının büyük bir rolü olduğunu ve bu rolü en iyi şekilde yerine getiren gerek İstanbul’daki Adıyamanlı basın mensubu arkadaşlarımıza ve gerekse Adıyaman’daki gazeteci arkadaşlarımıza konuya olan özverisini takdirle karşıladıklarını söyledi.  Bayhan, “Madem Adıyamanlıyız, mademki burada doğduk. O zaman üzerimize düşen sorumluğu her bakımından yerine getirmemiz lazım. Özelikle bizden sonra yetişen genç nesillere sahip çıkmak ve onların kolundan bir şekilde tutarak ekmek kapısını aralamak boynumuzun borcu olmalı” diyerek toplantıya katılan gazeteci meslektaşlarına teşekkür etti.

  Çalışmak için insan kumaşının çok önemli olduğunu söyleyen Haber7.com sitesinin Genel Müdürü ve Gazeteci-Yazar Ünal Tanık ise, meslekte yetişme tarzı çok önemlidir. Basın ve yayıncılığı okuyan bir kimse 1. sınıftan itibaren her hangi bir gazete, televizyon, radyo veya internette en az 5-6 ay hiç maaş almazsa bile bunun stajını görmesi lazım. Aksi haldi okulu bitirmenin de kendilerine önemli ölçüde fayda sağlamayacağını söyledi. Tanık, “ Dünyanın geleceği artık internet haberciliğin üzerinde kuruluyor. İnternet haberciliği artık başlı başına önemli bir medya potansiyeli haline gelmiştir. İnternetin 10 yıllık mazisi olmasına rağmen ancak son 5 yılda kendini kanıtlayabilecek bir düzeye geldiğini” söyledi.

   Cihan Haber Ajansı Abone servisinde görev yapan Mustafa bilen ise, İnternet haberciğin önemine değinerek, CHA olarak şu anda 200 yakın internet abonesi olduğunu ve bunun gelecekte çok daha ciddi rakamlara ulaşması beklediğini söyledi.

   Fox Tv haber direktörü Kubilay Tümen ise yaptığı açıklamada; “Televizyonların yayın hayatına başlamasıyla radyonun bitebileceğini sanılıyordu. Oysaki bugün ne radyolar bitti nede Televizyonlar… Bugün ise internet haberciliğin gazeteleri bitireceğini söylüyorlar. Kesinlikle Televizyonların radyoları bitiremediği gibi internet haberciliği de gazeteleri bitiremeyecek. Türk Telekom’un TT.NET üzerinde geliştirdiği ADLS sistemi ile abonelerine ayda 1 YTL ye internet üzerinde istediği bütün Televizyon kanallarını izleme şansı tanıdığını” söyledi.  

   Adıyamanlılar Vakfının Medya İletişim Toplantısına İBB Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan, Adıyamanlılar Vakfı Medya İletişim Komisyonu Başkanı Abdulkerim Sonkaya, CHA Genel Müdür Yardımcısı Hakan İnce, haber7.com sitesinin Genel Müdürü Ünal Tanık, Fox Tv haber direktörü Kubilay Tümen, kanal 24 haber spikeri Murat Çiçek, DHA haber editörü Coşkun Yeniay, Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek, Kanal 7 program yapımcısı Feti Akar, Fanatik Spor Muhabiri Abdullah Doğan, Sabah Gazetesi Muhabiri Erdoğan Yapık, Kanal A muhabiri Muhammed Şimşek, Burç FM program yapımcısı Cihat Şimşek,Bölge Gazetesi sahibi Ferhat Canbey, asagıdaglıca.com sitesinin sahibi Abdurrahman Kurtbey, İstanbul’daki Besni Ekspres Gazetesinin sahibi Numan Ekmekçi,Samanyolu radyolar Grubu sorumlusu Ali Avcı,kitapyurdu.com sitesinin editörü Ahmet Gündoğan, haberyana.com sitesinin editörü Remziye Karakuş, haber7.com sitesinin haber editörü Fatma Özdemir ve Bölge Gazetesinin Muhabiri Songül Korkmaz katıldılar.

Son Eklenenler