Adıyamanlılar Vakfı İlk Meclis Çalıştayını Alanya da Gerçekleştirdi

Adıyamanlılar Vakfı İlk Meclis Çalıştayını Alanya’da Gerçekleştirdi

                                                                        Haber: Abdulkerim SONKAYA

Adıyamanlılar Vakfı kuruluşundan bu güne kadar ilk kez genişletilmiş Meclis toplantısını Alanya da gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı toplantı üç gün devam etti. Toplantıda vakfın bugüne kadar ki yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılacak olan hizmetlerle ilgili konular ele alındı.

                Turizmci İşadamı Ramazan Aslan’a ait Alanya’daki Okurcular Kasabası Aska Buket Resort Oteli’nde gerçekleşen Meclis toplantısına Vakfın Genel Başkanı Ömer Özkartal, Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman, Adıyaman Üniversitesi Rektör danışmanı Doç. Dr. Fikret Mazı, Vakfın Onursal Başkanı Nevzat Bayhan, Başkan Vekili Mustafa Karlı, Vakfın Kurucu Genel Sekreteri Mahmut Göksu, Vakfın Adıyaman Şube Başkanı Murat Demirkol, Vakfın kurucu üyelerinden Ali Şahin, Ramazan Aksoy, Mehmet Kocakaya, Abdulgani Tekin, İstanbul ve Adıyaman’daki Vakfın Yönetim Kurulu Üyeleri ve Komisyon başkanları katıldı.

                Üç ayrı gündem maddesiyle toplandı

Üç günlük çalıştay da üç ayrı gündem maddesiyle toplanan Adıyamanlılar Vakfı, 16 yıllık yapılan çalışmaların ve bundan sonraki hedeflerin yanı sıra Mayıs ayında yapılacak olan “Adıyaman’da kalkınma” sempozyumu konuları ele alındı.  

Toplantının Açılış Konuşmasını Başkan Özkartal yaptı

Bu önemli çalıştayın açılış konuşmasını yapan Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal,

 Adıyamanlılar vakfı olarak ilk kez İstanbul dışında geniş kapsamlı bir istişare toplantısı düzenleyerek vakfın çalışmalarını ve hedeflediği hizmetleri masaya yatırdığını söyledi.

Özkartal, “Toplantı vesilesi ile başta vakfın kurucu üyeleri olmak üzere gerek İstanbul’daki Adıyamanlılar Vakfı ve gerekse Adıyaman’daki vakıf şubesinde görev alan yönetim kurulu üyeleri ve komisyon başkanları bugüne kadar yapılan ve bundan sonra da yapılacak olan çalışmalarla ilgili konuların masaya yatırılmış olması vakfımızın geleceği açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca Mayıs ayında yapılacak olan “Adıyaman da kalkınma” sempozyumu konusunda da ortaya atılacak olan doğru düşüncelerle arzu edilen hedefe ulaşacağımızı umuyorum. Böylece bu çalıştay vesilesi ile hem eksiklerimizi burada görme şansı bulacağız. Ve… Hem de geleceğe yönelik yapılacak olan hizmetler içinde doğru fikirler nezdinde yolumuza devam edeceğiz”  dedi. 

Prof. Dr. Sabri Orman: “Vakfımız, örnek çalışmalar sergiliyor”

                Adıyamanlılar vakfının Adıyaman Araştırmalar Merkezi Komisyonda görev alan ve bu ana kadar vakfın önemli projelerine katkı sunmakla tanınan Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman, Adıyamanlılar vakfının gelinen nokta itibariyle her konuda rüştünü ispatladığını söyledi.

Prof. Dr. Sabri Orman, “Bu tür seminerler Adıyaman’ın kalkınmasına çığır açtığı bir gerçektir. Özelikle Mayıs ayında yapılacak olan “Adıyaman’da kalkınma” konulu sempozyum’un Adıyaman’ın makus talihini değiştirebilecek derecede önemli olduğunu” söyleyerek, Adıyamanlılar Vakfının örnek çalışmalarını her zaman takdirle karşıladıklarını belirtti.

                Bayhan, “Kültürel değişime katkı sağlamalıyız”

                Çalıştayda “Kültür ve Medeniyet” konulu bilgi sunumu yapan Adıyamanlılar Vakfı Onursal Başkanı Nevzat Bayhan, “Her şehrin ve her toplumun kendine has kültür geleneği vardır. Önemli olan Adıyamanlılar olarak yaşadığımız şehre var olan kültür ve medeniyetine katkı sağlamak için mücadele etmektir. Küreselleşen, küreselleştikçe aynılaşan ve bir o kadar da sıradanlaşan bir dünyayı, özlenilecek ve özenilecek bir noktaya taşıyacak olan kültürdür” dedi.

                Göksu, “Vakıf demek hoşgörü ve paylaşma demektir”

Vakıf medeniyeti ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Adıyamanlılar Vakfı kurucu genel sekreteri Mahmut Göksu, Vakıf Medeniyeti’ni ortaya çıkaran, onu sürdüren ve sonraki nesillere taşıyan en önemli unsur insan olduğunu söyledi.

Göksu, “Tarihimizde Vakıf Medeniyetimize katkıda bulunmuş pek çok vakıf insanı vardır. Bunlar, bazen bağışları ile bazen ise çalışmalarıyla varlığını his ettirmiştir.  Yani bunlar hayatlarını vakıflara vakfetmiş olanlardır. Yüzlerce yıldır canlarını, mallarını bu topraklara ve bu millete vakfedenler toplum nezdinde en fazla saygınlığını kazanmış olanlardır. Vakıfların olduğu bir medeniyette yaşıyorsak elbette vermeyi de biliriz. Paylaşmayı da… Çünkü vakıf demek sevgi demektir, hoşgörü ve paylaşma demektir. Vakfı sevmek ise, fakiri, fukarayı, hayvanları, doğayı, tarihi ve sanatı sevmek demektir” şeklinde konuştu.

Demirkol, “Kısa sürede çok şey başardık”

Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman şubesi Başkanı Murat Demirkol ise, vakfın 3 aylık çalışmalarını sine vizyon gösterimi eşliğinde anlatarak, kısa sürede çok şey başardığını söyledi.

Bu toplantının gerek İstanbul’daki ve gerekse Adıyaman’daki vakıf yöneticileri arasında iyi bir kaynaşmaya vesile olduğunu kaydeden Demirkol, “Adıyaman’daki bütün sivil toplum kuruluşların imrenilir ve özenilir bir duruma getirmek için canla başla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Gelecekteki en büyük hedeflerimizden biri öğrenci yurdu ve bir diğeri ise vakfımıza ait bir yer almaktır” dedi.

Doç. Dr. Fikret Mazı, “Sempozyum için hazırlıklar sürüyor”

                Adıyaman Üniversitesi Rektör danışmanı Doç. Dr. Fikret Mazı ise 2012 yılı Mayıs ayında Adıyamanlılar Vakfı, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi ATSO ve kalkınma Ajansı ile birlikte düzenleyeceğimiz “Adıyaman’da kalkınma” sempozyumu ile ilgili altyapı hazırlıklarına başladığını belirtti.

                Sempozyum için Kalkınma ajansından gerekli ödeneğin tahsis edildiğini söyleyen Mazı, “Sempozyum çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınacak ve Türkiye’nin birçok üniversitelerde görev yapan Adıyamanlı bilim adamları bu sempozyuma katılarak bildirimlerini sunacaklar. Bu sempozyumun Adıyaman’a ekonomik anlamda çok şey kazandıracağına inandığını” söyledi.

Özkartal; “Vakıf Medeniyeti İdealler ve İlkelerle Ölçülür”

                Toplantıda dile getirilen konuları geniş bir perspektifte değerlendiren Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal, vakıf medeniyeti ideallerle ve ilkelerle ölçülü olduğu gibi hayırların en çok yaşanan kurumların da başında yer aldığını söyledi.

Özkartal, “Bu toplantı motivasyon açısından son derece yararlı geçtiğine inanıyorum. Özelikle geçmiş ve gelecekle ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmaların arenası olmuştur diyebilirim. Hepimiz kendimizi yeniden çekaptan geçirme olanağı bulduk. Bu tür çalıştaylar bilgi paylaşımı konusunda son derece yararlı olduğuna kanaat getiriyorum. Hele hele bu toplantının tatil modundan geçmesi ise ayrı bir anlam kazandırmıştır. Bu toplantının gerek İstanbul’daki ve gerekse Adıyaman’daki vakıf yöneticileri açısından önemli bir kaynaşma zemini olduğunu düşünüyorum. Mütevelli heyet kararıyla bu meclis toplantısını senede bir kez her yıl Aralık ayında değişik bir ilde yaparak geleneksel haline getireceğiz. Ekim ayında açılışı yapılan vakfımızın şubesi, kısa sürede yapacağı güzel hizmetlerle adından söz ettireceğine inanıyoruz. Mayıs ayında yapılacak olan “Adıyaman’da kalkınma” ile ilgili sempozyum içinde önemli fikirler ortaya atıldığını ve bu düşüncelerden en iyi şekilde yararlanacağını söyleyerek, çalıştaya katılan bütün katılımcılara teşekkür etti.

İşadamı Ramazan Aslan’dan yemek ziyafeti

                Adıyamanlılar Vakfı yöneticilerini Alanya’daki Aska Buket Resort Oteli’nde en iyi şekilde karşılayarak herkesin büyük sevgisini kazanan Turizmci ve işadamı Ramazan Aslan Vakıf yöneticileri ile bir öğle yemeğinde bir araya geldi.

                Adıyamanlılar Vakfının çalışmalarını her zaman takdirle yâd ettiklerini belerten İşadamı Ramazan Aslan, “Bir Adıyamanlı olarak böylesi saygın bir sivil toplum kuruluşa sahip olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Adıyamanlılar için büyük bir kazanç olan Adıyamanlılar Vakfının her türlü çalışmalarına her zaman kapımız açıktır” şeklinde konuştu.  

                Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal ise, İşadamı Ramazan Aslan’a özel olarak derinden yapılmış bir çanta hediye etti. Özkartal, “Üç gün boyunca bizleri en iyi şekilde ağırlayarak bütün imkânlarını bizlere seferber eden değerli işadamı ve hemşehrimiz Ramazan Aslan’a ve bütün otel görevlilerine şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek böylesi saygın işadamların sayıların artması temennisinde bulundu.

                Alanya Kalesini Gezdiler

                Adıyamanlılar Vakfı heyeti çalıştay sonrasında Alanya çarşı merkezini gezdikten sonra hep birlikte Alanya’nın tarihi ve kültürüne ışık tutan yerli ve yabancı turistlerin da akın ettiği Alanya kalesine çıkarak Alanya nın muhteşem manzarasını seyretme imkanı yakaladılar.

 

Resim Galeri

Son Eklenenler