İstanbuldaki Adıyamanlıların Bayramlaşma Töreni Bir Başkaydı

 

           Her yıl dinî bayramlarda bayramlaşma adına Adıyamanlılar ile dolup taşan İstanbul’daki Adıyamanlılar Kültür Merkezi, her zaman olduğu gibi, bu yıl Ramazan bayramında da yine Adıyamanlılarla dolup taştı.

            Adıyamanlılar Vakfı’nın her yıl geleneksel hâlde sürdürdüğü bayramlaşma törenine siyasetten bürokrata, işadamlarından sanatçılara, sivil toplum kuruluşlarından basın mensuplarına kadar yüzlerce vatandaş katıldı.

            Dinî bayramların insanlar açısından dargınlık ve kırgınlıkların bir kenara bırakılıp, mutluluk tablosunun pekiştiği günler olduğunu hatırlatan Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ömer Özkartal, açılış konuşmasındaki yaptığı konuşmada şunları söyledi:

            Adıyamanlılar Vakfımız - dün olduğu gibi gelecekte de - önemli projeleri hayata geçirmek için hemşerilerimizle kol kola, gönül gönüle olmaya devam edecektir. Hangi köyden veya ilçeden olursak olalım, gelinilen nokta itibariyle artık İstanbul’daki bütün Adıyamanlılar birbirleriyle akraba olmuştur. Bu akrabalık bağımızı her geçen gün daha çok güçlü kılmaya çalışacağız.”

            Vakıf olarak hedefleriyle ilgili konulara da değinen Özkartal, “Bundan sonra en büyük hedeflerimizden biri Diyanet Vakfı ile birlikte Türkiye’de yeri kesin olarak bilenen Sahabe kabirlerinden biri olup, Adıyaman’da medfun bulunan şehit Safvan bin Muattal (r.a) külliye projesinin bir an önce hayata geçirmek; bir diğeri ise, İstanbul’da ve Adıyaman’da iki öğrenci yurdu yapmaktır. Şimdi bütün gayretlerimizi bu iki önemli proje için harcıyoruz. Bunu da Adıyamanlı hemşerilerimizle birlikte başarabilecek güce sahibiz” diyerek bayramlaşmaya katılan herkese teşekkür etti.

            Bu yılki Ramazan ayının bayramlaşma törenine, son kaymakamlık kararnamesinde Kütahya’nın Çavdarhisar Kaymakamlığı’ndan Adıyaman’ın Gerger ilçe kaymakamlığına atanan Kaymakam Ömer Bilgin de katıldı.

Bilgin, “Bu aşamadan itibaren kader bana Adıyamanlılar ile dost olmayı tayin etmiştir. Bundan sonra Adıyaman’ın fahri hemşehrisi olarak Gerger’de görev yaptığım süre içerisinde elimden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışacağım. Bir bayram gününde Adıyamanlılar ile  birlikte olmak bana büyük bir gurur vermiştir. Bu güzel atmosferi bizlere yaşatan Adıyamanlılar Vakfı Başkan ve yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Muhterem Şahin ise, Adıyamanlılar Vakfı ile sürekli iletişim hâlinde olduğunu ve birçok önemli projeleri de birlikte yaptıklarını belerterek, Adıyamanlıları bu geleneğinden dolayı tebrik etti.

Konuşmaların yanı sıra törene Adıyamanlı sanatçı ve şairler de katıldı. Bu anlamlı bayramlaşma törenine sanatçılar türküleriyle; şairler ise, şiirleriyle ayrı bir güzellik kattılar. Haber: Abdulkerim SONKAYA

 

Resim Galeri

Son Eklenenler