İş Birliği, Güç Birliği Sempozyumu Tarihe İz Bıraktı

Adıyamanlılar Vakfı'nın organizasyonunda, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Belediye Başkanlığı, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle düzenlenen ve üç gün süren “Adıyaman İçin İş Birliği, Güç Birliği Sempozyumu” Adıyaman Üniversitesi’nin Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirildi.


Çok sayıda bilim adamı, yazar ve iş adamının katılımlarıyla “İslam’da İş Birliğinin Önemi”, “STK’larda ve Sosyal İlişkilerde İş Birliği”, “Bilim ve Sanayide İş Birliği” gibi üç önemli konu masaya yatırıldı.

Tarihe iz bırakacak nitelikte gerçekleşen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal; vakıf olarak bu sempozyumları iki yılda bir gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu sempozyum, iki yıl önce ‘Kalkınma’ adı altında gerçekleştirdiğimiz sempozyumun devamıdır. Adıyamanlılar Vakfı olarak “İş Birliği Güç Birliği” yapmak için buradayız. Öncelikle kalkınmayı kendi zihnimizde yapmamız lazım. Daha sonra kendi işimizde, çevremizde, ilimizde ve ülkemizde iş birliği yapmanın yollarını aramamız lazım” dedi.

Sempozyumun özünde iki temel unsurun olduğunu kaydeden Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, “Bunlardan bir tanesi iş birliği, bir diğeri ise güç birliğidir. Bu iki şey hayatımızda çok önemsediğimiz faktörlerdir. Daha evvel yapılan sempozyum ile bu sene gerçekleştireceğimiz sempozyumun özü birdir. Bizim tek hedefimiz bu ülkenin bayrağını yüceltmektir. Bunun için iş ve güç birliği yapmak zorundayız” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi’nin bu tür etkinliklere her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek şunları ifade etti: “Biz, üniversite olarak her zaman sanayicilerimizin, ticaret erbabının ve toplumumuzun yanındayız. Elimizden geldiğince onların sorunlarına çare aramaya gayret ediyoruz. Bu manada çalıştaylar serisi başlattık. Bu çalıştaylar serisine mermercilik sektörüyle başlangıç yaptıktan sonra hemen akabinde sanayi, gıda, tarım, ve hayvancılık alanlarında devam ettik. 17 bin öğrencisi ve 750 akademisyeni ile üniversitemizde, ülkemizin özellikle de Adıyaman’ımızın kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla sürekli eğitim-öğretimin yanında bilimsel çalışmalarımıza da önem veriyoruz. Bu sempozyumun Adıyaman’ımıza, ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.”

Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ise konuşmasında, “Kâhta’da alt yapı ve üst yapısı tamamlanmış çok güzel bir organize sanayimiz bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgemizin çok geniş bir alanı vardır. Havaalanına çok yakın olup ulaşım açısından da hiçbir sıkıntısı bulunmamaktadır. Mermer sektöründe önemli atılımları olan iş adamımız Ali Kütük Bey, inşallah burada mermer sektörüne yönelik bir yatırım gerçekleştirerek Adıyaman’ın kalkınmasına öncülük eder. Böylece iş birliği, güç birliği çerçevesinde önemli bir mesafe kaydetmiş oluruz” diyerek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, 76 milyon nüfuslu Türkiye’nin yılda 152 milyar dolarlık ihracat yaptığını ve 39 milyon turist ağırlayarak, kişi başına 10.000 dolar millî gelir ile dünyanın 16. büyük ekonomisinden biri olduğunu belirterek, “Cumhuriyet’imizin 100. Kuruluş Yılı olan 2023 yılında 84 milyon nüfusa ulaşacağı ön görülen ülkemizin, 500 milyar dolar ihracat ile kişi başına 20.000 dolar millî gelire sahip olması, yılda 46 milyon turistin ağırlanması ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi hedeflenmektedir. Bu hedeflere yönelik gelişmelere Adıyaman’da da şahit olmaktayız. Adıyaman ilimiz 8 ilçe, 14 belde, 428 köy ile toplam 597 bin nüfusa ulaşmıştır. 2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi’nin bugün 17 bin kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Nemrut Dağı Millî Parkı’nı her yıl 100 bin turist ziyaret etmektedir. 2013 yılında açılan Adıyaman Havalimanı, iç ve dış hatlardan oluşan 23 bin metrekare kapalı alanda yıllık 8.760 uçak kapasitesine kadar hizmet verebilmektedir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye’de mermer sektöründe önemli başarılara imza atan iş adamı Ali Kütük, kendi hayat hikâyesinden örnekler verip “Başarının Sırrı” başlıklı bir sunum yaptı. 

Sempozyumun birinci oturumunda “İslam'da İş Birliğinin Önemi” konusu ele alındı. Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Niyazi Kahveci’nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda; 21 ve 22. Dönem Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Çınar, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Kaya ve Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Yakup Akıncıoğlu birer sunum yaptılar.

Sempozyumun ikinci gününde gerçekleşen ikinci oturumda “STK’lar ve Sosyal İlişkilerde İş Birliği” konusu anlatıldı.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda; Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Hamdi, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol ve ASKOM Proje Koordinatörü İbrahim Özcan birer sunum gerçekleştirdi. İkinci oturumdan sonra Çankaya Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed İkbal Öztürk, “Başarının Yolları” başlıklı sunum yaptı.

Üçüncü ve son oturumda “Bilim ve Sanayi İş Birliği” konusuna değinildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Meclis Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda; iş adamı Hasan Taşar, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Talip Alp ve Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu birer sunum yaptılar.

Oturumların tamamlanmasıyla birlikte plaket takdimi yapıldı. Akabinde ise Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü birer selamlama konuşması yaparak sempozyumun gerçekleştirmesinde emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkür ettiler.

Sempozyumun üçüncü gününde ise sempozyuma katılan bütün katılımcılar hep birlikte Gerger Kaymakamı Ömer Bilgin’in davetlisi olarak Gerger ilçesine giderek burada hep birlikte kahvaltı yaptılar. Ardından hep birlikte Gerger Kanyonu, Nissibi Köprüsü, Nemrut Dağı, Kâhta ve Sahabe gezileriyle sempozyum sona erdi.

Haber: Abdulkerim SONKAYA ve Süleyman ALPAYDIN

 

Resim Galeri

Son Eklenenler