REKORTMEN İLÇELER VAKFIMIZDA BULUŞTU

Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a en fazla oyu vererek, en yüksek oy oranına ulaşan Adıyaman’ın Sincik ilçesi ile Rize’nin Güneysu ilçesi Adıyamanlılar Vakfı’nda buluştular.

Merkezi Bağcılar Göztepe Mahallesi’nde bulunan Adıyamanlılar Vakfı’nda düzenlenen kutlama programına, AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Teşkilat Başkan Vekili Mahmut Göksu, Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal, RİDEF Genel Başkanı Celal Erdoğan, Rize Araştırmalar Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan, Güneysu Derneği Başkanı Metin Terzi, Adıyamanlı Belediye Meclis üyelerinden Ramazan Aksoy, Cuma Durak, Osman Yaşar, Ahmet Melik ile her iki ilçenin STK temsilcileri ve pek çok vatandaş katıldı.

Ömer Özkartal: Sincik Tarihe İsmini Altın Harflerle Yazdırmayı Başardı

Programın açılış konuşmasını yapan Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye’nin iki rekortmen ilçelerinin STK başkanlarını bir araya getirmekten duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Özkartal, “Türkiye’nin yeni bir dönüm noktası olduğu gibi Cumhuriyet döneminde Cumhur’un ilk kez Başkanını seçtiği bir seçim heyecanını yaşadık. Bu seçimin en güzel yönü ise hiç kuşkusuz Recep Tayyip Erdoğan’a %96 gibi rekor bir düzeyde oy vererek tarihe ismini altın harflerle yazdırmayı başaran Sincik ilçemizin olması, bizi tabii ki daha da gururlandırmıştır. Sincik ilçemizin böylece yine seçimde %92 oy veren yeni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Güneysu ilçesiyle kardeş ilçe olmalarından büyük bir mutluluk duyduk. Sincik halkı dünya lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında dik duruşunun nasıl olması gerektiğini göstermiştir. Bu önemli kaynaşma ve dayanışma toplantısına katılarak bizleri şereflendiren herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Celal Erdoğan: 10 Ağustos Yeni Türkiye’nin Kuruluşu Demektir

Rize Dernekleri Federasyonu (RİDEF) Genel Başkanı Celal Erdoğan da kardeşlik vurgusundan bahsederek, Sayın Cumhurbaşkanımızın memleketi olan Güneysululardan daha fazla oy vererek sahip çıkan Sincik halkına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Erdoğan, “10 Ağustos, Türkiye de vesayetlerin yok olduğu ve yeni bir Türkiye’nin doğuşu olduğu gibi Yeni Türkiye’nin oluşumunda % 96 oy veren Sincikliler ile % 92 oy veren Güneysuluların da kardeş olmasına vesile olduğu için büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bundan böyle Sinciklilerin sorunlarını kendi sorunlarımız gibi bileceğiz. Onları her fırsatta kardeş ilçe Güneysu da ağırlamaktan her zaman gurur duyarız. Duyarlılığından dolayı bütün Sincik’li gönül dostlarımıza buradan selamlarımızı ve saygılarımızı gönderiyorum” diyerek bütün katılımcılara teşekkür etti.

Ömer Erdoğan: Bu Dostluğumuzu Kız Alıp Vererek Pekiştireceğiz

Rize Araştırmalar Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan ise, Adıyaman’ın şirin ilçesi olan Sincik ilçesiyle kardeş ilçe olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Erdoğan, Sincik ilçemiz ile sadece bu tür toplantılarda bir araya gelmeyeceğiz. Gelecekte Güneysu ilçe merkezinde Sincik çiğ köfte gününü kutlayacağız. Sincik merkezinde ise Güneysu’nun meşhur lahana ve sarma gününü kutlayacağız. Doğusuyla, kuzeyiyle, Karadenizi’yle ve Ege’siyle hepimiz kardeşiz. Bu kardeşliğimizi ve dostluğumuzu devam ettirmenin en önemli yolu ise birbirimize kız vererek bunu pekiştirmektir” dedi.

Mahmut Göksu: Sincik İlçemizle Ne kadar Gurur Duysak Azdır

AK Parti Teşkilat Başkan Vekili Mahmut Göksu ise Ankara’dan, bu toplantının yapılmasından haberi olan yeni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan selam getirdiğini söyledi. Göksu, “Çiğ köftesiyle dünyaya ismini nam salan Sincik ilçemiz, bu kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği rekor destekle kendini dünyaya tanıttırmayı başardı Yiğitliyle, misafirperverliliğiyle ve dik duruşuyla kendi gelenek ve göreneklerine sahip çıkan Sincik ilçemiz ile ne kadar gurur duysak azdır” dedi.

Mehmet Tevfik Göksu: Bu İki İlçe Bir Şehrin İki Mühendisi

Esenler Belediye Başkanı Mahmut Tevfik Göksu, Sincik ve Güneysu’nun aynı duyguları paylaştığını kaydederek, “Güneysu coğrafyamızda Karadeniz’de, Sincik ise güneydoğuda yer alır. Her ne kadar birbirlerine uzak olsalar da aynı duyguları paylaşma konusunda bir şehrin iki mühendisi gibidir. Çünkü aynı duyguları paylaşıyorlar. Aynı şey ile heyecanlanıp aynı şey ile mutlu oluyorlar. Esenler Belediye Başkanı olarak gerek kendi imkânlarıyla ve gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken ne ise yapmaya hazırız. Bize bu güzel anı yaşatarak onurlandıran Sincik ilçemize ne kadar hizmet etsek azdır. Türkiye’nin iki rekortmen ilçesinin değerli STK yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Metin Külünk: Bu Oyları Somali’deki Çocuklar İçin Verdiniz

Programın son konuşmacısı olan AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk de Sincik ve Güneysu’nun bir araya gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bir tarafı yağmurlu, bir tarafı da güneşin en güzel doğduğu yer olan iki ilçenin birleşmesinden çok mutluyum. Sincik ve Güneysu’nun bir araya gelmesindeki faziletlerden bahsederken ne kadar içimize sıkıştırıldığımızı bir kez daha gördüm. Zannetmeyin ki siz sadece Sincik ve Güneysu için ya da Türkiye için %96 ve %93 oy verdiniz; %96 ve %93 oy vererek Somali’deki çocukların umutlarını yükselttiniz. Yine siz %96 ve %93 oy vererek, Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin altına iradesi olarak koyarak Sincik’in unutturulmuş olduğunu hatırlattınız” diyerek iki kardeş ilçenin bundan sonra birbirleriyle her zaman istişare hâlinde olup karşılıklı ziyaretler düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Özkartal ve Erdoğan’a Teşekkür Ettiler

Programda söz alan her iki ilçenin dernek başkanları ve işadamları bu anlamlı programı tertipleyen RİDEF (Rize dernekleri federasyonu) Genel Başkanı Celal Erdoğan ile Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ömer Özkartal’a böyle bir tabloyu bir araya getirdikleri için ve böyle bir organizasyonu tertip ettikleri için mutlu olduklarını belirterek teşekkürlerini sundular.

Konuklara Çiğköfte ve Laz böreği İkram Edildi 

Karadeniz’in ve Doğunun iki güzel ilçenin buluştuğu programda Sincikliler konuklara dünyaca ünlü OSES markasına ait Çiğ köfte ikramında bulunurken, Güneysulular ise laz böreği ikram ederek, Türkiye kardeşliği vurgusu yapıldı.

Haber: Abdulkerim SONKAYA

 

Resim Galeri

Son Eklenenler