İki Bilim İnsanı, Öğrencilere Adıyaman ın Tarihini Anlattılar

Türkiye’nin yetiştirdiği iki önemli bilim insanı, Adıyamanlılar Vakfı’nın bursiyer öğrencilerine “Adıyaman Tarih Okumaları ve Kültür Elçileri Projesi” kapsamında Adıyaman’ın tarihi ile ilgili bilgiler sundular.

Paleolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar Adıyaman coğrafyasında yaşamış tüm medeniyetlerin tarihi, önemli şahsiyetleri, filozofları, ilim insanları, eserleri ile yine Cumhuriyet döneminde yaşayan Adıyaman’ın önemli şahsiyetleri, yakın siyasi tarih ve kentsel gelişiminin ele alınacağı ve ayrıca Adıyaman'ın mevcut kültürel yapısının ve kökenlerinin irdeleneceği proje sonunda “Adıyaman Kültür Elçileri”nin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Vakfın Öğrencilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Oruç'un koordinatörlüğünü yaptığı “Tarih Okumaları” seminerine bu, kez Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi olan İktisat Tarihçisi Prof. Dr. Sait Öztürk ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Bekir Tank misafir oldu.

Kahvaltıda Adıyaman Tarihi üzerine yapılan muhabbette, Osmanlı Salnamelerinde Adıyaman kitabının yazarı da olan Prof Dr. Sait Öztürk kendi kütüphanesindeki Adıyaman ile ilgili tüm kaynakları öğrenciler ile paylaşıp Adıyaman üzerine yazılmış tezlerden bir demet sunarken, Dr. Bekir Tank ise araştırma yöntemleri ve Avrupa kaynaklarından Adıyaman ile ilgili bilgiler verdi.

Haber: Abdulkerim SONKAYA

 

Resim Galeri

Son Eklenenler