Adıyamanlılar Vakfının İftar Programına Yoğun İlgi

Vakfımızın geleneksel iftar yemeğine her yıl olduğu gibi siyasetçilerden bürokrasiye, akademisyenlerden sanat dünyasına, yazarlardan sivil toplum kuruluşlarına, işadamlarından basın camiasına, kurum amirlerinden vakıf yöneticilerine kadar renkli geçen iftar programına yaklaşık 1500 kişi katıldı.   

Adıyamanlılar Kültür Merkezi Lale&Nergis düğün salonlarında Adıyamanlı Çiğköfteci Ömer Usta’nın da ikram ettiği çiğköfteli iftar programına Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Adıyaman Milletvekillerinden Şevket Gürsoy, Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, Adıyaman Belediye Başkanı M.Necip Büyükaslan, Esenler Belediye Başkanı M.Teyfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, İBB Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan, Adıyamanlılar Vakfı Kurucu Genel Sekreteri, 21. ve 22. dönem Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Yücel, Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dicle, Kadıköy cumhuriyet Savcısı Ali Doğan, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Akgün, Emniyet Müdürü Hasan Adak, Akademisyenlerden Prof. Dr. Talha Gönüllü, Prof. Dr. Sait Öztürk, Doç. Dr. Mustafa Yıldız, Adıyaman Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Vakit Gazetesi Yazarlarından Hasan Karakaya ve Hüseyin Öztürk, Sinema Sanatçılarından Cem Kurtoğlu, Gani Rüzgâr Şavata, Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Mustafa Işıldak, Kent Konsey Başkan Yardımcısı Ali Şahin, ÇETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Taşar, Gömlekçiler Odası Başkanı Abdullah Yaşar, İBB eski Kültür A.Ş Genel Müdürü Cengiz Özdemir, İstanbul ve Ankara da faaliyet gösteren Adıyamanlı bütün Dernek Başkanları, İşadamları, Adıyaman Belediye Başkan Danışmanı M.Emin Yağımlı, ASU Tv çalışanları, çok sayıda basın mensupları, Adıyaman’ın Türk Halk Müziği sanatçılardan Kâhtalı Mıçı, Ramazan Garipses, İbrahim Harikases, Şair Ziya Taştan ve çok sayıda Adıyamanlı hemşehrimiz katıldı.

 Adıyamanlılar Vakfımızın Geleneksel iftar yemeğine iştirak eden Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Adıyaman Milletvekilleri Şevket Gürsoy, Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, Adıyaman Belediye Başkanı M.Necip Büyükaslan, Esenler Belediye Başkanı M.Teyfik Göksu ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Gündüz, 21 ve 22 Dönem Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Kahtalı Mıçı birer selamlama konuşması yaparak, bu güzel atmosferin oluşmasında emeği geçen başta Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Sayın Nevzat Bayhan olmak üzere bütün vakıf yöneticilerine teşekkür ettiler. 

 Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan ise yaptığı konuşmada; her biri birbirinden seçkin insanlarımız bu bereketli, uğurlu ve gerçekten de nurlu bir günde bir arada bulunmaktan büyük bir onur duyduğunu söyledi. Bayhan, “Ramazan ayı bir medeniyettir. Bu medeniyetin aslında kültürden medeniyete anlayışı küresel bir boyuta taşımakla mümkün olabiliyor. Bizlerde Adıyamanlılar Vakfı olarak piknik ve iftarlar programlarımızla bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte en büyük hedefimiz Vakfımız öncülüğünde bütün Adıyamanlıların vereceği destek ile İstanbul’da Adıyaman Üniversitesini kurmaktır. İftarımıza icabet ederek bizleri şereflendiren herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

 İftara katılan bütün katılımcılar yemekten sonra Kültür Merkezimizin çok amaçlı salonunda Ressam Remzi Taşkıran tarafından yaptığı ve Vakfımızın hayrına sergilemiş olduğu resim sergisi büyük bir ilgi gördü. Düzenlenen resim sergisinde yaklaşık 50 eser yer aldı.
Üç Saatlik Beyin Fırtınası Yapıldı

İftar yemeği sonrasında vakfın konferans salonunda Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan Moderatörlüğünde Adıyaman sorunları ve çözüm yolları, Adıyaman’ın Türkiye ye olan katkısı, Adıyaman’ın Turizm, yer altı ve yer üstü kaynakların ele aldığı üç saatlik bir beyin fırtınası yapıldı. toplantıya Adıyaman Valisinden, Milletvekillerine, Belediye Başkanlarından Sivil Toplum Kuruluşlarına, Akademisyenlerden Yazarlara, Genel Müdürlüklerden Yargı Mensuplarına, Sanatçılardan Basın Mensuplarına kadar çok sayıda seçkin insanlar katıldı.

Toplantıda Basın mensuplar adına Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek, Akademisyenler adına Prof. Dr. Talha Gönüllü, STK adına Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Gazeteci-Yazar Mustafa Işıldak, Gömlekçiler Odası Başkanı adına Gömlekçiler Odası Başkanı Abdullah Yaşar, Sanat adına Ressam Remzi Taşkıran, İşadamları adına ve Adıyaman’ın Turizmi için ÇETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Taşar ve Genel manada Adıyamanlılar Vakfı Kurucularından Ali Şahin Adıyaman ile ilgili sorunlarını ve taleplerini dile getirirken, devletin ilgili birimleri ise kendilerine yöneltilen sorulara açıklık getirdiler.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz: “Adıyaman Üniversitesinin kuruluşunun 2. yılında 2 900 öğrenciden 10 400 çıkması Türkiye de bir ilk olmuştur. Yeni kurulan üniversiteler arasında en fazla mesafe kaydederek çok iyi bir konuma gelen tek üniversite Adıyaman Üniversitesidir. Gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle Türkiye de tarihi bir ilke imza attığını, tecrübeli akademik personel ve bağlı bulunan Fakülte ve Meslek Yüksek okullarıyla kısa zamanda büyük bir çığır açtığını” kaydetti.  

         ATSO Başkanı Mustafa Uslu: “Adıyaman’a gelen hizmet ve yatırımları konusunda çok şanslı bir dönem geçiriyoruz. Adıyaman’ın çok daha iyi bir yere gelmesi içinde İstanbul’daki Adıyamanlı işadamların Adıyaman’a gelip yatırım yapmalarını ve bu konuda gerekli duyarlığı göstermelerini bekliyoruz” 

 Milletvekili Şevket Gürsoy: “Hükümetimizin başlatmış olduğu demokratikleşme süreci Türkiye’nin birlik ve beraberliği için tarihi bir fırsat olmuştur. Yıllardır ülkemizde akan bir kan vardı. Bu kanın durdurulması adına kim katkı sağlıyorsa Allah razı olsun derim. Önemli olan bu tarihi süreci baltalamaya çalışan ve gölge düşürmeye çalışan insanlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmektir” dedi.  

 Milletvekili Ahmet Aydın: “AK Parti hükümetimizin iktidarı döneminde sanayileşmeden, sağlığa, eğitimden, ulaşıma, haberleşmeden iletişime kadar her yönü ile büyük bir çığır açmıştır. Geçen süreç içerisinde Adıyaman’a ve bağlı bulunan ilçe ve köylerine gerekli her türlü hizmetin götürülmesinde başta Sayın Valimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın, Bürokratlarımızın, Basınımızın ve Milletvekili arkadaşlarımızın büyük bir rolü oldu. Katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum”

 Milletvekili Mehmet Erdoğan: “Adıyaman’ımıza gerekli hizmetin gelmesinde ve bu aşamaya gelmesinde günlünü ve yüreğini ortaya koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Adıyaman ilimizin son yıllarda kalkınmasındaki en büyük payın birlik ve beraberliğimizin semerisi olduğuna inanıyorum. Bugün bile burada bir arada bulunmamız çok şey ifade ediyor. Katkısı olan herkese eline sağlık duyorum” 

  Adıyaman Belediye Başkanı M.Necip Büyükaslan: “Adıyaman ilimiz son yıllarda sosyal, kültürel ve turizm alanında gözle görülür derecede önemli gelişmeler oldu. Belediye ile alakalı olsun veya olmasın geçen süre zarfında Adıyaman’a gelebilecek her türlü hizmetlerin gelmesi için elimden gelen gayreti sarf ettiğime inanıyorum. Şu bir gerçek’i Adıyaman ilimiz, yıllar öncesiyle kıyaslanamayacak kadar güzel bir konuma geldiğini ve bununda bütün Adıyamanlıların büyük katkısı olduğunu” söyledi.  

  Adıyaman Valisi Ramazan Sodan; “Adıyaman ilimizin en büyük zenginliği bana göre birlik ve beraberliğidir. Komşu illerimiz bile Adıyaman’ın bu birlikteliğini görünce gerçekten hayran kalıyorlar. Özelikle son yıllarda var olan bu birlikteliğimizin sürecinde devletten çok güzel hizmetler kopardık. Eğitim alanında sıkıntımız elbetti ki var. Bu sıkıntıları da aşabilecek güce sahibiz diye düşünüyorum. Bize bu imkânı tanıyan değerli Vakıf Başkanımız Sayın Nevzat Bayhan beyefendiye ve bütün vakıf yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

 Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan: Bu tarihi toplantının Moderatörlüğünü yaparak yeni bir ilke imza atan Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şimdiye kadar ilk kez Kültür Merkezimizin çatısı altında Adıyaman’ımızın ve Türkiye’mizin birlikte masaya yatırıldığı çok önemli sorunlar ve bu sorunlara ait çözüm yolların ortaya konduğu gibi ilimizin Türkiye ye olan katkısı, projelerin üretildiği, karşılıklı fikir alış verişin olduğu bir beyin jimnastiğin yapılmış olması bizleri son derece onure etmiştir. Bunun sonuçların somut katkıları olarak ileriki günlerde ilimiz ve Türkiye’mizin ilgili birimleri nezdinde gündem olacağına inanıyorum. Bugünkü toplantının çok önemli bir misyon üstlendiğinin bir göstergesidir. Bu konuda katkısı olan bütün katılımcılara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Son Eklenenler