BAŞKAN TURANLI’NIN İFTARYEMEĞİNE İLGİ BÜYÜK OLDU

   Kâhta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı’nın İstanbul’da düzenlediği iftar yemeğine Kâhtalılar büyük ilgi gösterdi.
Adıyamanlılar Kültür Merkezinde düzenlenen iftar yemeğine AK Parti Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Kâhta Kaymakamı Coşkun Açık, Kâhta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Esenler Belediye Başkanı M.Teyfik Göksu, İBB Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Ulaş, İstanbul Ağır Ceza Üyesi Mustafa Karayıldız, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Hacı Orhan, Kâhta Ziraat Odası Başkanı F.Rüştü Zorlu Turanlı, Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Öztürk, Gazeteci-Yazar Ayhan Kıskaç, Adıyamanlılar Vakfı Başkan Vekili Mustafa Karlı, ÇETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Taşar, Tiyatro Oyuncusu Nusret Karakuş, Adıyamanlılar Vakfı Yöneticileri, birçok iş adamları, dernek başkanları, siyasetçiler, Sanatçılar ve basın mensupları katıldı.   
           
  İftar programına ev sahipliği yapan Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Nevzat Bayhan, İstanbul’da kendi hemşerine verdiği iftardan dolayı Kahta Belediye Başkanına ve iftar’a katılan herkese teşekkür etti. Bayhan, “Yöneticilerin iki önemli vazifesi olduğunu bunlardan birincisi bulunduğu yeri yaşanılır kılmak ve geliştirmektir. İkincisi ise yöneticilerinin gönlünü fethetmek ve onları kılmaktır.” Dedi.

  Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ise ilçede en büyük sıkıntının işsizlik olduğunu ve bu işsizliği önlemek için de özelikle dışarıda bulunan Kahtalı işadamların memleketi olan Kahta’ya yatırım yapmalarını istedi. Turanlı, “En büyük hedeflerimizin bir diğeri de 80 bin nüfuslu Kahta ilçemizi büyük köy görünümden kurtarıp, modern bir şehir haline getirmektir. İstanbul’da tertiplediğimiz bu iftar geleneğimizi bundan sonraki yıllarda da geleneksel haline getireceğini ve iftar yemeğimize katılarak bizleri onurlandıran herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

  Kahta Kaymakamı Coşkun Açık ise yaptığı açıklamada; “Kahtalı ve diğer Adıyamanlı hemşehrilerimizle birlikte son derece güzel ve anlamlı bir iftar yemeğinde beraber olmanın mutluğunu ve kıvancını yaşıyoruz. İstanbul da Adıyamanlılar Kültür Merkezi gibi güzel bir mekânda bizleri buluşturan değerli Kâhta Belediye Başkanımız Yusuf Turanlı ya teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

  Esenler Belediye Başkanı M.Teyfik Göksu ise; Türkiye de en kadim medeniyeti ve kültürü Adıyaman’da yaşandığını söyledi. Başkan Göksu, “Adıyamanlılar artık siyasette ve Bürokraside önemli bir konuma geldiği bir gerçek. bugünkü bu iftar yemeği gibi bizleri buluşturan ve kaynaştıran en önemli etken organizasyonlardır. Bu yetenek artık devasa bir konum haline geldi. Herkesin örnek alabileceği bir hal aldık. Türkiye’nin değişik illerin Vakıf ve dernekleri bile İstanbul’daki Adıyamanlılar Vakfımızı örnek alarak takdir ediyorlar. Bu güzel birlikteliğimizin kadim olmasını diliyorum. İftarı veren değerli Kahta Belediye Başkanıma da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

  İftar programının en renkli isimlerinden biri olan milletvekilimiz Dengir mir mehmet Fırat ise yaptığı konuşmada; Siyasetin bir hizmet sanatı olduğunu ve bu hizmet sanatını halkın menfaatleri doğrultusunda kullanan her kim olursa olsun en karlısı o’ olduğunu söyledi. Fırat,  “Sosyal belediyeciliğin en önemli görevi insanları zaman zaman böyle bir araya getirmeye vesile olmak ve varsa sorunlarımızı karşılıklı güzel bir diyalog içerisinde tartışıp çözüm yolu aramaktır. Bu anlamlı toplantıyı tertiplenmesine vesile kılan başta değerli Kahta Belediye Başkanıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür toplantılar gerçekten güzel şeylerdir. Halkın hoşnut duyduğu böylesi anlamlı toplantılara mümkün olduğu kadar katılmaya çalışıyorum. Bu vesilesiyle uzun süre birbirimizi görmediğimiz dost ve arkadaşlarımızla bir araya geliyorsak bundan daha güzel bir mutluğun olamayacağını söyledi”

ADIYAMAN VE KÂHTA’NIN SORUNLARI TARTIŞILDI

  İftar programı sonrasında Adıyamanlılar vakfının konferans salonunda Adıyaman’ın ve Kâhta’nın sorunları tartışıldığı bir toplantı düzenlendi. Adıyamanlılar Vakfı Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Baykurt’un Moderatörlüğünde Adıyaman’ın ve Kahta’nın sorunları dile getirildi. Yaklaşık üç saat süren toplantıda Sivil Toplum Kuruluşların Temsilcileri Adıyaman ile ilgili sorular sorarken, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı hem kendilerine yöneltilen sorulara cevap verirken, hem de yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kahta kaymakamı Coşkun Açık ise yaptığı çalışmalar hakkında bir brifing vererek Kahta yapılan çalışmaların mimarı milletvekilimiz sayın Dengir Fırat olduğunu söyleyerek katkılarından dolayı teşekkür etti.

  STK’ların Kürt açılımdan, Kahta-Diyarbakır arası köprüsüne, Kahta’nın içme suyundan, Petrol rafinelere, Hastane den duble yollarına kadar bir çok sorulara açıklık getiren AK parti Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat,  Milletvekili döneminde hayatının en zor dönemini Adıyaman Milletvekili olduğum dönemde yaşadığını söyledi. Fırat, “Bir dönem boyunca hiçbir yerel yöneticilerden ciddi manada üzerinde durabileceğimiz bir proje gelmedi. Hep kişileri ilgilendiren taleplerle zaman harcamak zorunda kaldık. Kahta-Diyarbakır arası köprüsü ise bana göre olmazsa olmazlardan değildir. Günde kaç araba bu köprüyü kullanabilecek? Bana sorarsanız 70 milyon dolar bu köprüye vereceğime bir baraj yapar önce susuz olan arazileri suya kavuşturarak insanların ekmek kazanmanın yollarını arardım. İş Kürt açılımına gelince yıllardır ülkemiz bu terör olaylarından hem ekonomik manada hem de zaman bakımından çok şey kaybettiğini düşünüyorum. Bir halının altında bu kadar kirin olduğu iş başına gelen bütün hükümetler biliyordu. Ancak hiç kimse Açılım demeye bile cesaret edemezken, AK parti hükümetimiz birçok kalıplaşmış sorunları olduğu gibi Kürt meselesin de çözebileceğine inanıyorum. Bu işin geri dönüşü olmayacağını tahmin ediyorum. Kürt, Türk, Laz, Çerkez herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Bana göre bu konuda hayırlı bir açılım oldu. Bu açılımın sonu da iyi olacağına inanıyorum” dedi.

Son Eklenenler