BİRLİKTELİĞİN BU KEZ ADRESİ ANTALYA OLDU

5. Geleneksel İstişare Toplantısını bu yıl Antalya Lara’daki Aska Otel’de gerçekleştiren Adıyamanlılar Vakfı, bu yıl bir önceki yıllara oranla toplantının içeriğini daha da zenginleştirdi. Toplantıda yapılan ve yapılacak olan hizmetler anlatıldığı gibi, vakfın Sanatçılar Komisyonu’nun da Adıyaman yöresine ait türkü resitali sunması bir hayli görünmeye ve izlenmeye değer nitelikteydi. Vakıf yöneticilerin de zaman zaman Harfane ekibine eşlik ederek birbirinden güzel türküler ve şiirler ile programa ayrı bir anlam kazandırırken, özellikle Gazeteci Hamit Yaşar’in yoğurduğu o leziz çiğ köfte ile birlikte centilmence geçen halı saha futbol müsabakaları ise en az sanatçıların söylediği türküler kadar güzeldi.

Vakfın büyük ehemmiyet gösterdiği ve yılda bir kez de olsa kendi kendini çekaptan geçirip jenerasyonunu sürdürmeye devam eden Adıyamanlılar Vakfı, bu kez yıllık İstişare Toplantısını 11-13 Aralık 2015 tarihlerinde iş adamı Ramazan Aslan’a ait Aska Otel’de gerçekleştirdi. Toplantıya İstanbul’daki merkez ve Adıyaman şubesi ile birlikte vakfın Kurucu üyeleri, Yönetim Kurulu üyeleri ve Komisyon Başkanlarından oluşan 80 kişi katıldı.

Vakfın Kurucu üyelerinden Abdulgani Tekin’in sunuculuğunda gerçekleşen tanışma toplantısının ardından, vakfın genel merkezi ve Adıyaman şubesi olarak son bir yılda yapılan çalışmalarla ilgili sinevizyon sunumu başladı. Ardından Vakıf Başkanı Ramazan Aksoy tarafından son bir yılda yapılan hizmetlerle ilgili özet hâlinde bilgi sunumu yapıldı. Aksoy, senede bir kez de olsa bu gibi toplantılar, vakfın vizyonu ve misyonu açısından son derece önemli yer teşkil ettiği kadar birlik, beraberlik ve kaynaşma açısından da büyük fayda sağladığına inandığını belirtti.

Özellikle vakıf binasının yan tarafında otopark ve öğrenci yurdu yapılması için yeni alınan 1.560 metrekare arsa ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Aksoy, “Vakfımızın geleceği için son derece hayırlı bir hizmete imza atmanın haklı gururunu yaşadık. Bu hayır işinde maddi ve manevi yönden katkısı olan herkesten Allah razı olsun. En kısa zamanda yapacağımız kız ve erkek öğrenci yurduyla birlikte vakfımızın ismini altın harflerle tarihe yazdıracağız, inşallah” diyerek, toplantıya iştirak eden bütün katılımcılara teşekkür edip toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Antalya Aksu İlçe Belediye Başkanı Halil Şahin, THY Antalya ve Akdeniz bölge sorumlusu Ömer Durna ve ASKA Oteller zincirinin sahibi Turizmci İşadamı Ramazan Aslan ise toplantının onur konuğu olarak birer selamlama konuşması yaptılar ve Adıyamanlılar Vakfı’nın gerçekleştirmiş olduğu hizmetleri takdirle karşıladıklarını ve özellikle her yıl yüzlerce kişiye sağladığı burs imkânı ile gençlere ne denli önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, vakıf yöneticilerine ve bu hizmetlerde emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Başkan Aksoy, Adıyamanlılar Vakfı’na son 5 yılda üçüncü kez Yıllık İstişare Toplantısına ev sahipliğini yaparak büyük bir fedakârlık örneğini sergileyen ASKA Oteller zincirinin sahibi Turizmci İşadamı Ramazan Aslan’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi sundu.

Teveccühünden dolayı Vakıf Başkanı Ramazan Aksoy’a teşekkür eden iş adamı Ramazan Aslan ise 20 yıl önce kurulan ve kuruluşundan bu yana her yıl hizmet serüvenini arttırarak devam ettiren Adıyamanlılar Vakfı ile ne kadar gurur duyulsa bunun az olduğunu ve böylesi bir vakfa sahip olmaktan da büyük bir bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Vakfın Adıyaman Şube Başkanı Yakup Akıncıoğlu da toplantının önemine değinerek, senede bir kez de olsa İstanbul ve Adıyaman’daki bütün vakıf yöneticilerin bir araya gelerek yapılanları ve yapılacak olanları masaya yatırmış olması gerek vakfın geleceği açısından ve gerekse kaynaşma ve dayanışma açısından son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Akıncıoğlu, “Adıyaman şubesi olarak birçok alanlarda hiç ara vermeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son derece iyi ve aktif bir ekibimiz var. İnşallah gelecek sene çok daha güzel hizmetlere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Vakfın Onursal Başkanı Nevzat Bayhan, vakfın bir önceki Başkanı Ömer Özkartal, vakfın Kurucu Genel Sekreteri Mahmut Göksu, vakfın Mütevelli Heyet üyeleri, Yönetim Kurulu üyeleri ve Komisyon Başkanları birer selamlama konuşması yaparak yapılan hizmetlerle ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.

 

2016 YILI İÇİN VİTES BÜYÜTTÜ

Toplantının son bölümünde 2016 yılında yapılması gereken önemli ve bir o kadar da anlamlı olan projeler masaya yatırıldı. Önerilen projeler üzerinde vakıf yöneticileri görüş ve önerileriyle âdeta beyin fırtınası estirdi.

 

Aksoy; “Kuruluşun 20. yılı dillere destan olacak”

2016 yılında vakfın kuruluşunun 20. yılı ile ilgili yapılması gereken çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulunan Vakıf Başkanı Ramazan Aksoy, 19 yıldır birçok alanda gerçekleştirdiği birbirinden güzel hizmetlerle bütün Adıyamanlıların yüreğine su serpen vakfımız, kuruluşunun 20. yılında adına yakışır bir şekilde önemli bir organizasyona imza atacağını söyledi.

Aksoy, “İstanbul’un en güzel ve en büyük mekânlarından birinde düzenleyeceğimiz Adıyamanlılar Vakfı Gecesine başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan veya Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu olmak üzere en az bunlardan birinin katılımı ile birlikte birçok bakanların da katılması için şimdiden çalışmalara başlayacağız. Hep birlikte bu manada büyük çaba sarf edeceğiz. 15 veya 20 bin kişinin katılacağı bu önemli organizasyonu Adıyaman’ımıza ve vakfımıza yakışır bir şekilde ifa edeceğimize inanıyorum. Kuruluşundan bu yana icraatlarıyla bütün Adıyamanlıların sevgisini ve güvenini kazanarak herkesin gönlünde iyi bir izlenim bırakan vakfımız, düzenleyeceğimiz dev organizasyon ile Türkiye’nin gündemine de en iyi şekilde gireceğine inanıyorum” dedi.

 

Göksu; “Geleceğimiz için “Biz Bir Aileyiz” projesine büyük önem vereceğiz”

“Biz Bir Aileyiz” projesinin mimarlarından olan ve bu projenin hayata geçmesi için de büyük gayret gösteren vakfın Kurucu Genel Sekreteri Mahmut Göksu, “Bu projeyi vakfımızın geleceği açısından son derece faydalı buluyorum. Yıllardır her yıl burs verdiğimiz yüzlerce öğrencimizi mezun ediyoruz. Ama ne yazık ki bunun geri dönüşü olmuyor. Bundan şunu anladık ki, bu çocuklarımıza sadece para vermekle işimiz bitmiyor. Paradan ziyade bu kardeşlerimizle bir aile ferdi gibi olmamız lazım. Kurduğumuz “Biz Bir Aileyiz” projesi çerçevesinde bütün vakıf yöneticilerine 8 veya 10 örenci zimmet edeceğiz. Böylece her vakıf yöneticisi kendi grubunun hamisi olacak ve bu öğrencilerine gerektiğinde baba, anne ve ağabeyi olacak. Ayda bir veya iki kez değişik mekânlarda bir araya gelerek hasbıhal etmek ve onların böylesi bir metropol bir şehirde kendilerinin yalnız olmadığını göstermesi gerekir. Aynı zamanda onlara vakıf ve vakıfçılığın ne olduğunu anlatması ve vakıf şuuru çerçevesinde yaşamalarına yardımcı olması lazım. Bu önemli projeyi hayata geçirme hususunda emeği geçen başta Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcımız Abuzer Korkmaz, Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Oruç ve AR-GE Komisyonu Başkanı Yakup Yılmaz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Özkartal; “Öğrenci yurdu ile geleceğimiz daha da aydınlık olacak”

Vakıf binasının yan tarafında yapılması planlanan öğrenci yurdu ile ilgili geniş kapsamlı bilgi sunumu yapan vakfın bir önceki Genel Başkanı Ömer Özkartal, “Yapılacak olan kız ve erkek öğrenci yurdu, erkek ve kız bölümleri ayrı olmak kaydıyla en az 400 veya 500 kişiden az olmamak kaydıyla yapılması planlanmaktadır. Proje; ilk iki bodrum katların tamamı otopark, giriş kısmı Adıyaman yöresel ürünlerinin satılabileceği iş yeri ve çok kapsamlı bir konferans salonu olmak üzere düşünülmektedir. Vakıf nezdinde bugüne kadar farklı kulvarlarda gerçekten güzel hizmetler yaptık. Ancak bugüne kadar yapılan hiçbirisi yapacağımız öğrenci yurdu kadar anlamlı olamaz. Çünkü öğrenci yurdunun, insan kazanımı açısından vakfımızın geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kısacası burada vakıf ruhu çerçevesinde ülkesine, milletine, memleketine ve geleceğe sevdalı gençlerin yetişeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bayhan; “Yeni bir sempozyum için çalışmalara başlayacağız”

Adıyamanlılar Vakfı’mızın öncülüğünde iki yılda bir Adıyaman’da düzenlenen ve yine 2016 yılında yapılması planlanan sempozyum ile ilgili değerlendirmede bulunan Vakfın Onursal Başkanı Nevzat Bayhan ise şunları kaydetti: “Yaklaşık 10 yıldır vakfımızın öncülüğünde Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi ve Ticaret Odası ile birlikte iki yılda bir Adıyaman’da Adıyaman’ı ilgilendiren önemli konuları masaya yatırıyoruz. Üç gün süren sempozyuma her defasında Türkiye’nin seçkin üniversitelerden birbirinden değerli 30’a yakın bilim adamı katılarak bildiri sunmaktadır. Ve her sempozyumun akabinde ise sempozyumun içeriği kitap hâline getirilmektedir. 2016 yılında yine Adıyaman’ı ilgilendirecek önemli bir konuyla alakalı yeni bir sempozyum hazırlıklarına başlayacağız. İnancımız o ki, bu yıl düzenleyeceğimiz ve her yönü ile dolu dolu geçecek geniş kapsamlı yeni bir sempozyumu, birbirinden değerli bilim adamların katılımlarıyla gerçekleştireceğimize inanıyorum” dedi.  

Programın sonunda ise bütün katılımcılara çiğ köfte ikramı yapıldı. Vakıf Başkan Yardımcısı Hamza Taşan’ın sorumluluğundaki Adıyaman Harfane ekibinin birbirinden güzel türküleriyle de program son buldu.

 

Haber: Abdulkerim SONKAYA/İSTANBUL

 

Resim Galeri

Son Eklenenler